''Sanalda Bizim Sesimiz''

AnasayfaTakvimSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Ebruli - Arsız Bir Nefesleniş / Nail varal
Paz Eyl. 02, 2012 3:11 pm tarafından zahide

» Ebruli - Sevmiyor Ressamlar Seni / Nail Varal
Paz Eyl. 02, 2012 3:08 pm tarafından zahide

» Değmesin Gözlerine Ayazlar / Nail Varal
Paz Eyl. 02, 2012 3:04 pm tarafından zahide

» Gülüşlerinin İntiharında Büyüttüm Seni Ben / Nail Varal
Paz Eyl. 02, 2012 3:01 pm tarafından zahide

» Karbeyaz Gülüşüne As Beni / Nail Varal
Paz Eyl. 02, 2012 2:46 pm tarafından zahide

» Kayıp Kentin En Gerçek Hikayesi / Nail Varal
Paz Eyl. 02, 2012 2:21 pm tarafından zahide

» Muhabbet Odası (Giriş)
Salı Ara. 22, 2009 11:28 pm tarafından Mavi güverte

» Şimdilik Yeni Radyo'muz Hayırlı Olsun!
Salı Ara. 22, 2009 11:25 pm tarafından EyLüL

» EzeL ; Bir İntikam Hikayesi !
Salı Ara. 22, 2009 11:20 pm tarafından EyLüL

En iyi yollayıcılar
EyLüL

kevser

SiyahBeyaz

_aLeyNa_

Admin

MrObut

ruseda

Mavi güverte

Lider

AsiLTurk

Günün Ayeti

Namaz Vakitleri

Paylaş | 

Napolyona Boyun Eğdiren Komutan..!(cezzar ahmet pasa)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Rep Puan : 4

MesajKonu: Napolyona Boyun Eğdiren Komutan..!(cezzar ahmet pasa)   Çarş. Ara. 09, 2009 4:06 pm

akka zaferi..

Napolyon BONAPART’ın "DOĞU PROJESİ" çok meşhurdur. Avrupa'nın dillere destan komutanı olarak bilinen bu komutan, Mısır yoluyla Hindistan'a varmak, tarihi Baharat Yolu'nu ele geçirmek arzusundadır.

Bu arzusunu hayata geçirmek için sefere çıkan Napolyon Türklerin elindeki Filistin’de bulunan Akka Kalesi'ni kuşattı. Çünkü bu kaleyi arzusunun gerçekleşmesinin önünde engel görüyordu. Aklısıca bu kaleyi alıp engeli aşacaktı.

Akka Kalesi'ni Cezzar Ahmet Paşa savunuyordu. Bu Paşa'mız seksen yaşlarında bir kahramandı.

Napolyon Bonapart, saldırıya geçmeden önce Akka Kalesi Komutanı Cezzar Ahmet Paşa'ya bir mektup gönderir. Mektupta şu ifadeler yer almıştır:

"Senin gibi yaşlı bir ihtiyarla uğraşmak bana bir şey kazandırmaz. Önümde durma, kaleyi teslim et."

Cezzar Ahmed Paşa'nın cevabı çok serttir:

"- Allah'ın bize bu yaşta şahadeti lütfetmesi, rütbelerin en büyüğüdür. Gücümüz yeterse gelir, alırsınız."

Bu sert cevabı alan Napolyon, hiç zaman geçirmeden Akka Kalesi'ne hücum etti. Kuşatma 46 gün sürdü. Bütün gayretler nafile. İşin ciddiyetini anlayan Napolyon danışmanlarını toplayıp durum muhakemesi (değerlendirmesini) yapar ve bir subayıyla Cezzar Ahmed Paşa'ya ikinci mektubunu gönderir:

"- Saygı değer Ahmed Paşa! Kaleyi kahramanca savundun. Tebrik ederim. Bu kahramanlığın sebebiyle senin ve askerlerinin canına dokunmayacağım. Dilediğin yere gidebileceksin. Kaleyi teslim et."

Akka Kalesi'ni savunan Paşa'nın Napolyon'a ikinci mektubu birinci mektubundan daha serttir. Mektubunda der ki:

"- Devlet bu kaleyi düşmana teslim edelim, diye bizi vezir yapmadı. Osmanlının emanete hıyanet etmediğini bilmez misiniz?...

Bu cevabı alan Napolyon'un hayalleri yıkılır. Büyük hayal kırıklığı ile kendisini toparlamak için saldırıya birkaç gün daha devam ederse de, netice alamayınca kuşatmaya son verir.

Çaresizliğini şu tarihi sözleriyle itiraf eder:

"Kader beni bir ihtiyara rezil etti."

Bu olayı tahlil eden tarihçiler konu ile ilgili derler ki:

"- Eğer Napolyon'un Akka Kalesi önünde önü kesilmeseydi, bütün doğuyu ele geçirecekti."

Napolyon, mağlup olmuştur. Ümitleri de kırılmıştır. Askeri korkunç çöküntüye mâruz kalmıştır. Bu halet-i ruhiyle içinde geriye dönen Napolyon, mâruz kaldığı sonucun sebeplerini araştırır, konuyu danışmanlarıyla tahlil eder. Bu müzakerelerin neticesinde Osmanlı hakkında şu tarihi değerlendirmeyi yapar. İfadeleri aynen şöyledir:

"- Osmanlı'yı büyük yapan iki meziyet vardır:

1- Erkeklerinin cesur,

2- Kadınlarının iffetli olması.
http://bizimmahalle.eniyiforum.net
SiyahBeyaz
Moderatör
Moderatör

Rep Puan : 1

MesajKonu: Geri: Napolyona Boyun Eğdiren Komutan..!(cezzar ahmet pasa)   Perş. Ara. 10, 2009 10:46 am

Allah islam alemıne de(bu zamanlarda) böyle komutanlar nasip etsin...Mekanı cennet olsun inşallah.Amin
Admin
Admin
Admin

Rep Puan : 4

MesajKonu: Geri: Napolyona Boyun Eğdiren Komutan..!(cezzar ahmet pasa)   Cuma Ara. 11, 2009 6:41 pm

Amin
http://bizimmahalle.eniyiforum.net

Napolyona Boyun Eğdiren Komutan..!(cezzar ahmet pasa)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası